W 2020 roku zostało utworzone laboratorium w postaci „Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów”, które jest realizowane w ramach konkursu nr RPSL.01.01.00-IZ.01-24-292/18 dla Działania 1.1. Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jest to infrastruktura o strukturze skupionej i stacjonarnej składająca się z nowoczesnej aparatury badawczo-pomiarowej umożliwiającej badania w zakresie nowych materiałów i badań środowiskowych.
Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów jest zlokalizowane i realizowane w laboratoriach i pracowniach mieszczących się w budynku Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych w Częstochowie. Jest to infrastruktura o strukturze skupionej i stacjonarnej składająca się z nowoczesnej aparatury badawczo-pomiarowej umożliwiającej badania w zakresie nowych materiałów i badań środowiskowych.
Projekt dzięki swojej konkurencyjności i innowacyjności jest projektem istotnym z punktu widzenia regionu, wpisuje się w następujące wyodrębnione w Regionalnej Strategii Innowacji oraz Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2010-2020 obszary technologiczne: produkcja i przetwarzanie materiałów, technologie dla ochrony środowiska, materiały polimerowe i kompozyty dla medycyny i energetyki.
Powstałe laboratorium jest nastawione na prowadzenie kompleksowych badań podstawowych i stosowanych w zakresie badań środowiskowych na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Regionu w zakresie energetyki i badań nowych materiałów organicznych na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Regionu w zakresie energetyki i medycyny.
W zakresie Energetyki głównym zadaniem jest wsparcie badań naukowych prowadzonych na Uczelni oraz wsparcie Przedsiębiorstw w zakresie technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjnych technologii związanych z usuwaniem zanieczyszczeń stałych i gazowych ze środowiska oraz prowadzenie zintegrowanego monitoringu środowiska.
W zakresie medycyny laboratorium będzie wspierać zadania nierozerwalnie związane z kreowaniem, adaptacją lub absorpcją zaawansowanych technologicznie rozwiązań inżynierii medycznej, biotechnologii, oraz inżynierii materiałowej. Celem tych badań będzie opracowanie nowych technologii, nowych produktów i wdrożeń we współpracy z przedsiębiorcami, głównie z województwa śląskiego. Badania te wpisują się w realizację Regionalnej Strategii Innowacyjnej w dziedzinie medycyny tego województwa.
Laboratorium badań środowiskowych i nowych materiałów:
- system chromatografii HPLC (LC-MS)
- system chromatografii GC-MS
- system Chromatorgafii HPLC – SEC
- makroanalizator elementarny CHNS
- urządzenie do przygotowywania próbek
- analizator termograwimetryczny TGA/DSC
- waga analityczna z zestawem do wyznaczania gęstości ciał stałych i cieczy
- kalorymetr
- spektrometr MP-AES
- analizator tekstury wraz z komorą starzeniową
- urządzenie do produkcji Ultra Pure Water (UPW)
- enkapsulator
- maszyna wytrzymałościowa i prasa
Film promujący dostępny pod adresem: http://www.wnspt.ujd.edu.pl/news/view/film-promocy...
Kierownik laboratorium:
dr hab. Wojciech Ciesielski, prof. UJD
E-mail: wc@ujd.edu.pl